Rezydencja Tatry

Kompleks dwóch budynków usytuowanych przy ulicy Skibówki 12, nieopodal najstarszej ulicy Zakopanego ulicy Kościeliskiej, słynącej z zabytkowej zabudowy góralskiej. Położona również w sąsiedztwie Krzeptówek, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Wybudowana w stylu zakopiańskim z nutką nowoczesności – dach pokryty gontem, grube drewniane bale, kute lampy przy wejściu, duże okna. W częściach wspólnych budynków użyto najwyższej jakości materiałów – podłogi wyłożono polerowanym granitem, zamontowano drewniane poręcze z kutymi elementami i oświetlenie przypodłogowe, ułożono kamień na ścianach oraz powieszono płótna góralskie. Oddalona od Krupówek około 1500m, gdzie można dojść spacerkiem w 20min lub dojechać samochodem w 3 minuty.

Krupówki

Słynna ulica Zakopanego położona w centrum miasta. Ciągnie się ponad kilometrowym deptakiem na skrzyżowaniu od ul. Nowotarskiej na południe. Obowiązuje tutaj zakaz ruchu samochodami co podnosi jej atrakcyjność. Krupówki tak naprawdę cały rok tętnią życiem. Nie ma chyba turysty, który odwiedzając Zakopane, nie znalazłby się właśnie na tej ulicy. Jest to istny raj dla wielbicieli góralskich klimatów i zakupów. Wzdłuż Krupówek znajduje się mnóstwo sklepów z pamiątkami, restauracji, klimatycznych knajpek góralskich i kawiarni. Jest tutaj Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego oraz neoromański kościół pw. Świętej Rodziny. Stąd właśnie można wyruszyć na zwiedzanie Zakopanego góralską dorożką, zrobić na pamiątkę fotkę z Misiem czy skosztować specjałów kuchni góralskiej.

Karczmy góralskie

Karczma Dwór Ślebody (300m) to okazały drewniany budynek z przygrywającą w środku kapelą góralską. Karczma Siuchajsko znajduje się w pobliżu Sanktuarium na Krzeptówkach. Wystrój regionalny z pysznym jedzeniem i kapelą góralską. Karczma Sopa (800m) mieści się w zaadaptowanej góralskiej stodole. W środku kominek, regionalna muzyka, wspaniałe potrawy kuchni góralskiej. Karczma Sabała usytuowana na Krupówkach, z tarasem widokowym, muzyką góralską, regionalnym jedzeniem. Karczma Holny znajduje się nieopodal drogi do Doliny Kościeliskiej. Kameralna atmosfera, smaczne jedzenie. Restauracja Adamo znajduje się niedaleko Krupówek – sympatyczna obsługa, fantastyczne jedzenie, pyszna pizza, miejsce do zabawy dla dzieci. Restauracja Monte Rosa obok Adamo regionalne jedzenie i pizza.

Giewont 1894 m n. p. m.

Symbol Zakopanego, inaczej nazywany Śpiącym Rycerzem, który czuwa nad miastem. Najpopularniejszym szlakiem na Giewont jest szlak żółty przez Dolinę Małej Łąki, aż do Przełęczy Kondrackiej, skąd prowadzi szlak niebieski (wejście – 3h 15′, zejście – 2h 25′). Można też wejść od strony Kasprowego Wierchu przez Dolinę Kondratową, szlak niebieski (wejście – 2h 25′, zejście – 2h 15′), skąd podczas wędrówki można podziwiać przepiękne widoki. Najtrudniejszy jest szlak czerwony przez Dolinę Strążyską (wejście – 3h 15′, zejście – 2h 30′), zarezerwowany dla osób, które nie boją się wyzwań. A potem na szczycie pod słynnym Krzyżem można podziwiać panoramę Zakopanego.

Kasprowy Wierch 1987 m n. p. m.

Najchętniej odwiedzany szczyt przez turystów w ciągu całego roku z racji możliwości wyjazdu kolejką górską – podróż ta dostarcza niesamowitych widoków. Pieszą wędrówkę można rozpocząć z Kuźnic, szlakiem zielonym (wejście – 3h, zejście – 2h 30′). Kasprowy Wierch to wspaniała baza wypadowa dla wielu wycieczek górskich, między innymi można stąd dojść do Giewontu, Czerwonych Wierchów, Świnicy czy Doliny Pięciu Stawów. Zimą to idealne miejsce dla wytrawnych narciarzy i snowbordzistów. Kursują trzy wyciągi narciarskie – kolejka na Kasprowy i wyciągi krzesełkowe Gąsienicowa i Goryczkowa. Ukoronowaniem wypraw są imponujące widoki rozciągające się ze szczytu na panoramę Tatr.

Gubałówka 1123 m n. p. m.

Stacja Gubałówka oddalona jest od Rezydencji Tatry około 1500 m, zachwyca pięknem widoków na całą panoramę Tatr i miasto Zakopane. Można wyjechać na nią kolejką linową z dolnej stacji lub zdobyć Gubałówkę pieszo (wejście na szczyt zajmuje około 1h). Na górnej stacji znajdują się restauracje, wiele bufetów, sklepiki z pamiątkami, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Stąd wiedzie kilka ciekawych szlaków do malowniczych wiosek góralskich: Zębu, Nowego Bystrego, Dzianisza, Kościeliska i Chochołowa. Od kwietnia do listopada działa zjeżdżalnia grawitacyjno-wózkowa o dł. 750 m. Zima natomiast działa wyciąg orczykowy Górna Polana o dł. 300 m, ski -serwis, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego.

Dolina Kościeliska

Przepiękna, malownicza dolina do wędrówek dla każdego. Na początku doliny płatne parkingi, gdzie można zostawić samochód. Jest to miejsce idealne na rodzinny spacer, stąd tak chętnie odwiedzane przez turystów. Droga jest odpowiednia także dla wózków dla dzieci. Dolinę można przejechać dorożką, zimą saniami lub przejść pieszo, podziwiając piękne widoki i słuchając szumu Potoku Kościeliskiego. U celu w Schronisku na Hali Ornak można odpocząć, zjeść ciepły posiłek przed drogą powrotną lub udać się jeszcze na trasę nad Smreczyński Staw, ale już bez wózka, ponieważ podejście jest dość strome ,ale krótkie. W Dolinie Kościeliskiej znajduje się kilka jaskiń udostępnionych do zwiedzania turystom (Mroźna, Smocza, Raptawicka, Mylna). Czas przejścia 1h 30′.

Dolina Chochołowska

Licznie odwiedzana przez całe rodziny głównie na wiosnę. Na Polanie kwitnie wtedy mnóstwo krokusów – jest to widok bajeczny, dlatego tak wiele osób przybywa do Zakopanego właśnie po to aby zobaczyć te małe fioletowe cudeńka. Czas przejścia doliny to około 2h. Początkowy, asfaltowy odcinek do Polany Huciska można przebyć kolejką turystyczną – traktor stylizowany na lokomotywę z przyczepionymi wagonikami. Są też wypożyczalnie rowerów w początkowym, środkowym i przedkońcowym odcinku doliny. Jest to fajne rozwiązanie, ponieważ część doliny można przejść pieszo, część, część pokonać rowerem jak kto woli. Na końcu Polany jest schronisko, gdzie można przenocować, zjeść ciepły posiłek czy po prostu odpocząć.

Dolina pięciu stawów

Najpiękniejsza, najbardziej malownicza dolina w całych Tatrach, w sezonie przeżywa prawdziwe oblężenie. Piękno otaczających dolinę szczytów dopełnione jest urokiem znajdujących się tam 5 stawów. Największy z nich Wielki Staw, Przedni Staw, Mały Staw, Czarny Staw, Zadni Staw. Najpopularniejszy szlak prowadzący do doliny to szlak przez Dolinę Roztoki. Czas przejścia około 2h 10′. Początkowo szlak czerwony prowadzi asfaltową drogą do Morskiego Oka, tuż za Wodogrzmotami Mickiewicza skręca w prawo i tu szlakiem zielonym przez przepiękną Dolinę Roztoki dochodzi do rozwidlenia szlaków przy Rzeżuchach. Tu można wybrać dwie opcje I – szlakiem czarnym prosto do Schroniska w dolinie i II – szlakiem zielonym przez wodospad Siklawa do doliny.

Polana Szymaszkowa

Stok narciarski oddalony od Rezydencji Tatry około 1700 m. Można dojść na piechotę na skróty (około 700m). Znajdują się tam dwie koleje linowe większa 6 – osobowa, która dojeżdża do szczytu Gubałówki (dł. trasy – 1340m) i mniejsza 4 – osobowa, która dojeżdża prawie do połowy stoku (dł. trasy – 400m). Zimą jest to istny raj dla narciarzy i snowboardzistów, a latem szaleństwo w ciepłych wodach Kąpieliska Geotermalnego Szymaszkowa. Dla najmłodszych przygotowano Kids Park Szymaszkowa gdzie znajduje się przedszkole narciarsko – snowbordowe dla dzieci od 4 – 12 lat oraz plac zabaw. W przerwie między szusowaniem można się rozgrzać w Karczmie Regionalnej Szymaszkowa lub przy górnej stacji kolejki w Karczmie Widokowej Pająkówka gdzie dodatkowo można podziwiać piękne widoki na Tatry.

Witów Ski

Wyciąg narciarski oddalony od Rezydencji Tatry około 10km w stronę Krzeptówek. Narciarze i snowbordziści mają do dyspozycji szeroką, odpowiednią dla całej rodziny trasę o dł. 1km (4–osobowa kolej krzesełkowa) oraz idealną dla najmłodszych i początkujących trasę o dł. 110m (wyciąg orczykowy). Obie trasy są oświetlone, czynne od godz. 9 h – 21 h. Na miejscu znajduje się bezpłatny parking, szkoła narciarska i snowbordowa Jagny Marczułajtis, oraz wypożyczalnia sprzętu. Po szaleństwach na stoku można odpocząć, zjeść coś pysznego w samoobsługowej Restauracji Witów-ski przy dolnej stacji. Przy górnej stacji znajduje się Restauracja typu fast food gdzie można również napić się dobrej kawy, posiedzieć na tarasie i podziwiać piękne widoki. A po szaleństwach na stoku czekają na Was Chochołowskie Termy.

Polana Biały Potok

Stok położony w Tatrach Zachodnich we wsi Witów na zalesionym terenie. Idealny dla najmłodszych oraz osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z nartami. Jest to kompleks czterech wyciągów orczykowych o długości od 200m do 320m usytuowany na łagodnym stoku o niewielkim przewyższeniu. Znajduje się tam wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, szkółka narciarska, snow rafting – jazda w gumowym pontonie za skuterem śnieżnym oraz fun-park dla dzieci – zabawy na śniegu, tor przeszkód. Można wypożyczyć skutery śnieżne lub pobiegać na nartach biegowych podziwiając okoliczne krajobrazy. Trasy są naśnieżane i ratrakowane, po zmroku oświetlone. Znajduje się tam również szałas góralski z salą z kominkiem gdzie można zjeść coś smacznego.

Kaplica na Jaszczurówce

Zabytkowa, drewniana kaplica pw. Najświętszego Serca Jezusowego na Jaszczurówce w Zakopanem. Zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza, wybudowana w latach 1904-1907. Na środku znajduje się drewniany ołtarz przypominający góralską chatę, po obu stronach ołtarza – witraże projektowane również przez Witkiewicza przedstawiające Matkę B.oską Częstochowską i Ostrobramską oraz herby Polski i Litwy. Boczne ołtarze także wykonane z drewna. Na dachu pokrytym gontem została umieszczona wieżyczka z dzwonem. Miejsce na którym stoi kaplica nazwane zostało Jaszczurówką od żyjących tu niegdyś salamander plamistych zwanych przez tutejszych górali „jaszczurami”. To jedno z niezwykłych miejsc Zakopanego, które trzeba odwiedzić będąc w Tatrach.

Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach

Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr znajduje się w Tatrzańskim Parku Narodowym tuż przy Polanie Rusinowej na wysokości 1200m n. p. m. przy szlaku niebieskim wiodącym właśnie na Rusinową Polanę. To drewniany kościółek na kamiennej podmurówce, wybudowany w stylu Podhalańskim. Powstanie Sanktuarim związane jest z postacią młodej pasterki Marysi Murzańskiej, której gdy wypasała owce na Polanie ukazała się „Piękna Pani”. Na Wiktorówkach podczas Mszy Świętych odprawianych przez Dominikanów często można spotkać górali w strojach regionalnych, czym podkreślają wyjątkowość tego miejsca. Na murze otaczającym kaplice umieszczone zostały tablice pamiątkowe poświęcone osobom, które zginęły w górach. Mieści się tutaj również placówka TOPR.

Kościół na Pęksowym Brzyzku

Jeden z najstarszych zabytków Zakopanego, usytuowany przy ul. Kościeliskiej, nieopodal Krupówek. Drewniany kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej zbudowany w latach 1847-1852 z drzewa modrzewiowego przez miejscowych cieśli pod kierunkiem Sebastiana Gąsienicy-Sobczaka. Często nazywany „Starym Kościółkiem”. Wystrój wnętrza tworzą obrazy ludowe oraz drewniane figurki pochodzące z połowy XIX wieku. Na ołtarzu znajduje się replika częstochowskiego obrazu Czarnej Madonny. W pobliżu znajduje się zabytkowa, murowana kaplica Gąsieniców oraz Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Pochowani są na nim znani zakopiańczycy oraz osoby zasłużone dla miasta Zakopanego. Wiele nagrobków znajdujących się na cmentarzu to prawdziwe dzieła sztuki.

Karczmy

  • Pod Strzechą – 300m
  • Dwór Ślebody – 300m
  • Sopa – 850m
  • Siuchajsko – 850m

Stoki narciarskie

  • Wyciąg Buńdówki – 500m
  • Polana Szymaszkowa – 1700m
  • Witów Ski – 10 km

Sklepy

  • Delikatesy spożywcze – 300m
  • Sklep spożywczy – 200m

Przystanek autobusowy znajduje się 300m od apartamentu.